Umowa najmu okazjonalnego u notariusza- co warto o niej wiedzieć?

W obecnych czasach coraz więcej osób zawiera z najemcą lokalu umowę najmu okazjonalnego. Warto wiedzieć, że przede wszystkim najem okazjonalny jest instytucją prawną, która może przynieść właścicielowi nieruchomości wiele korzyści. Stanowi ona bowiem dodatkowe zabezpieczenie, na wypadek "nierzetelnego" wynajmującego. Zawarcie takiej umowy jest możliwe tylko i wyłącznie po spełnieniu określonych warunków. Co więc warto o niej wiedzieć? Czym dokładnie jest umowa najmu okazjonalnego?


Wspomniane już zostało, że umowa najmu okazjonalnego jest instytucją prawną, która spełnia rolę dodatkowego zabezpieczenia dla wynajmującego daną nieruchomość. Najem ten został do polskiego prawa wprowadzony w 2017 roku. Jego głównymi założeniami są:

• likwidacja ochrony przed eksmisją lokatorów;
• zwiększenie skuteczności eksmisji w przypadku korzystania z lokalu w formie bezumownej;
• zdjęcie z właściciela odpowiedzialności znalezienia eksmitowanym lokatorom lokalu zastępczego.

Uwzględniając więc powyższe korzyści, coraz więcej wynajmujących decyduje się zawszeć umowę najmu okazjonalnego. Dzięki temu w przypadku pojawienia się problemów z lokatorami, mogą oni uniknąć kosztownego i czasochłonnego postępowania sądowego, które ma zadecydować o eksmisji.

Jakie warunki muszą być spełnione do zawarcia umowy najmu okazjonalnego?

By mogła zaistnieć instytucja prawna w formie najmu okazjonalnego, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Są one regulowane w polskim systemie prawnym. Wspomniane już warunki do zawarcia umowy najmu okazjonalnego to:

• zawarcie umowy najmu na czas określony, który jednak nie może być dłuższy niż 10 lat.
• wynajmujący musi być osobą fizyczną, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu nieruchomości;

Dodatkowo przy samym sporządzaniu umowy najmu trzeba pamiętać o kilku, niezwykle istotnych załącznikach. Jednym z nich jest chociażby oświadczenie najemcy, które musi być sporządzone w formie aktu notarialnego. Musi zostać w nim uwzględnione to, że najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia wynajmowanego lokalu w terminie określonym przez wynajmującego. Dodatkowo najemca musi wskazać lokal, do którego będzie mógł się wprowadzić po ewentualnej eksmisji. Kolejnym z załączników jest już sama zgoda wynajmującego lokal, odnośnie zamieszkania w nim najemcy i ewentualnie dodatkowych współlokatorów, którzy zostali wskazani w oświadczeniu.

Jaka jest rola notariusza w zawieraniu umowy najmu okazjonalnego?

Po zawarciu umowy najmu okazjonalnego najemcy powinni udać się do notariusza. Dlaczego? Otóż notariusz na podstawie tej umowy przygotuje projekt oświadczenie o poddaniu się egzekucji przez najemców. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami artykułu 19a ustawy o ochronie praw lokatorów, umowa najmu okazjonalnego ma swoją moc prawną jedynie w momencie, kiedy zostanie ona sporządzona w formie pisemnej.

Dlaczego warto zdecydować się na umowę najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego niesie za sobą wiele korzyści dla osób wynajmujących i stanowi dla nich odpowiednie zabezpieczenie przed problematycznymi lokatorami. Choć nie jest konieczne zawarcie samej umowy w formie aktu notarialnego, to jednak koniecznej jest sporządzenie w takiej formie przez notariusza oświadczenia o poddaniu się przez najemcę egzekucji. Warto więc zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, by uniknąć przykrych konsekwencji, które mogą pojawić się w przyszłości.

~ Kontakt ~

Telefon:

Kancelaria Notarialna Wrocław - Notariusz Bartosz Katarzyński
+48 797 573 705
+48 71 342 00 12
e-mail: kancelaria@notariuszkatarzynski.pl

Adres:

ul. Wielka 29/3
53-338 Wrocław

W wyjątkowych sytuacjach możliwy jest dojazd natariusza w ustalone miejsce.

Godziny otwarcia:

pn-pt 9:00 - 17:30
sob 10:00 - 13:00

Istnieje możliwość indywidualnego umówienia się poza godzinami pracy, także w dni wolne od pracy oraz święta.


  1. Postępowanie spadkowe u notariusza
  2. Umowa sprzedaży nieruchomości
  3. Najem okazjonalny - poddanie się egzekucji